Bilinmeyen Terimler

Yazan mlgcelikambalaj 30/03/2018 1 Yorumlar

 

Oluklu Mukavva Üretiminde Kullanılan Terimler

 

BİNDİRME: Kutularda kapat boylarının, en kenarı ortasında birleşmelerek, istenilen ölçüde birbiri üzerine taşımasıdır.

BOY KAPAĞI: Kutuda boy ölçüsünün uzantısı olan kapak.

COATING: Oluklu mukavva yüzeyinin; su, nem, yağ geçirgenliğine karşı direncini artırmak için çeşitli  maddelerle kaplama işlemidir.  Geçmişte mum(wax) cinsi  malzeme kullanırken, bugün kağıdın  tekrar  kullanımını  olumsuz  etkilemeyen  su  bazlı  ürünler  kullanılmaktadır. Uygulama yeri oluklu makinasıdır.

DALGA: Oluklara dik olan kesitte görülen ondüle,  şekli nedeniyle dalga adıyla tanımlanır.

DALGA BOYU: Tek yüzlü veya oluklu mukavvada ondüle yapışma noktalarının arasındaki mesafedir.

DALGA YÜKSEKLİĞİ: Ondüle edilmiş fluting kağıdın oluşturduğu üst ve alt kemerler arasında kalan yüksekliktir.

DAR YÜZ: Kutuda, en ve yüksekliğin oluşturduğu yüz.

EKLEME KULAĞI: Oluklu mukavva levhayı, prizma haline getirmek için, dar ve geniş yüzü birleştiren, 25-40mm. eninde ve kutu yüksekliği boyundaki dar şerittir.

EMPRENYE: Oluklu mukavvaya dayanıklılık, neme direnç, yüksek istif mukavemeti kazandırmak  amacı ile  fluting kağıdına, parafin  vb. malzeme  emdirilme  işlemidir.  Oluklu makinasında uygulanır.

EN KAPAĞI: Kutuda en ölçüsünün uzantısı olan kapak.

FERMUAR BIÇAK : Oluklu mukavva kutularda açma işlemini kolaylaştırmak için kullanılan karşılıklı bıçaklardır. Kalıplı üretimde kullanılırlar.

GENİŞ YÜZ: Kutuda, boy ve yüksekliğin oluşturduğu yüz.

HAVALANDIRMA DELİĞİ: Oluklu mukavva kutuların  içindeki  ürünlerin  havalanmasını sağlamak için, özel kalıplarla kesilmiş, genellikle daire şeklindeki deliklerdir.

KENAR  ISKARTASI:  Ölçü doğruluğu sağlamak  amacı  ile  slotterdan  geçen  levhanın kenarından kesilen parçadır.
 
KULAK ISKARTASI: Ekleme kulağının alt ve üst kısmından kesilen parçadır.

LAMİNASYON: Ofset baskılı karton tabakaların, laminasyon makinalarında tekyüzlü veya oluklu mukavva levha üzerine yapıştırılmasıdır.

OFSET YARIK:  Özellikle otomatik dolumda,  kutu kapaklarının kolay kapanması için, rill merkez almayıp, genellikle iç kapaklara kaydırılan yarıklardır

OLUK YÖNÜ: FEFCO’ya göre iç taranmış bir üçgen ile ifade edilir. Oluklu makinasında çalışma yönüne dik, kutu üretim makinalarında ise çalışma yönüne paraleldir.

OLUKLU  RİLİ:  Oluklu mukavva  levhaya,  kutu kapaklarının  katlanabilmesi  için, oluklu makinasında atılan rillerdir. Daima oluklara dik gelirler.

PERFORASYON: Oluklu mukavva levhanın istenilen yerden her iki yöne (iç-dış) kolaylıkla katlanabilmesi için, aynı hat üzerinde sadece belirli noktalarda kesilmesidir. Kalıplı üretimde kullanılır.

PREPRINTING: Oluklu mukavva kutularda istenen baskının, kullanılan liner kağıdına bobin olarak basılmasıdır. Olukludan çıkan levhar baskılı olarak çıkarlar.

RİL: Oluklu mukavva levhanın  katlanabilmesi  için, oluklu makinasında,  slotter’lerde  veya kalıp bıçakları ile yapılan izlerdir. Matbaacılıkta pilyaj olarak adlandırılan bu sözcük, oluklu mukavva üreticilerince iz veya ril olarak ifade edilir.

SAFİHA: Oluklu makinasında istenilen boyutlarda kesilmiş oluklu mukavva levhalara, sektörde çok eski bir terim olan safiha adı verilir.

SKIP  FEED : Oluklu mukavva levha  boyu, slotter  silindir  çevresinden  daha  uzun olması halinde, makinadan, silindirin iki turuna karşılık bir levha geçilerek ıskalama yapılmasıdır.

SLOT ISKARTASI: Yarıkların içinden çıkan kırpıntıya denir.

SLOTTER RİLİ: Olukludan  rillenerek  çıkan levhalara,  kutu yan yüzlerini  oluşturmak  için slotterde atılan rillerdir. Oluklara paralel gelirler.

SLOT-YARIK: Kutu kapaklarını oluşturmak için, slotter rillerinin devamında açılan yarıklardır.

TEAR TAPE: Oluklu mukavva kutularda açma işlemini kolaylaştırmak için, oluklu makinasında, levhanın istenilen noktasında/ noktalarında oluklara dik olarak yapıştırılan, 4-6 mm eninde polipropilen yırtma bantıdır.
 
TUTAMAK:  Oluklu mukavva kutuların taşınmasını kolaylaştırmak için genellikle kutu dar yüzlerinde  yer alan,  el  girebilecek  büyüklükte (30x90mm), özel  kalıplarla tam veya yarım kesilmiş deliklerdir.

UPS-OPS-TWIN FLUTE-DUAL ARCH: Oluklu mukavvaya dayanıklılık, yüksek istif muvameti kazandırmak  amacı ile, tek fluting kağıdı yerine, düşük gramajlı iki kağıdın özel yaptırıcı ile birleştirildikten sonra ondüle edilerek kullanılmasıdır.

UZATILMIŞ EKLEME KULAĞI: Yapıştırma kutularda, kulak açılmasını önlemek amacı ile ekleme kulağının oluklu rili üstüne taşacak (40mm.)  şekilde uzatılması.

1 Yorumlar

MAHMUT:
30/03/2018, 10:46:34 PM
Cevapla

Daha detaylı bilgi için sizi arayabilirmiyim.

Yorum At